უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ 17-18 თებერვალს ჟენევაში, გამართული სამმხრივი შეხვედრის შემდეგ, სამხედრო მოლაპარაკებების მიმართულებით გარკვეული პროგრესის შესახებ განაცხადა.
„ჩვენმა მომლაპარაკებელთა გუნდმა ორდღიანი მოლაპარაკებების შესახებ მაცნობა. რაც შეეხება მათ შინაარსს. თქვენ იცით, რომ არსებობს ორი მიმართულება - სამხედრო და პოლიტიკური. აქვე მინდა ვთქვა, რომ სამხედრო მიმართულებით სამივე მხარე კონსტრუქციული იყო (ჩემი აზრით, ახლახან ჩატარებული ბრიფინგიდან გამომდინარე),“ - განაცხადა ზელენსკიმ.
ამავდროულად, პოლიტიკურ კომპონენტთან დაკავშირებულ მოლაპარაკებებში, პრეზიდენტის თქმით, ასეთი პროგრესი არ არის.
„რაც შეეხება პოლიტიკურ კომპონენტს — ეს ყველაფერი მგრძნობიარე საკითხებია, რომელთა შესახებაც თქვენ იცით — ჩვენ ვხედავთ, რომ არის განვითარება, თუმცა პოზიციები ამ ეტაპზე განსხვავებულია, რადგან მოლაპარაკებები რთული იყო“, — განაცხადა ზელენსკიმ.
მან დასძინა, რომ უკრაინის დელეგაცია მოლაპარაკებებთან დაკავშირებულ ყველა დეტალს მოგვიანებით მიაწვდის.
„ასე რომ, მოვისმინე სამხედრო ფრონტზე პროგრესის შესახებ, პოლიტიკურ ფრონტზე კი - იყო დიალოგი, შევთანხმდით წინსვლაზე, შევთანხმდით გაგრძელებაზე. მაგრამ არ მომისმენია იქ ისეთი პროგრესის შესახებ, როგორიც სამხედრო მიმართულებით“, - განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა.
უკრაინის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა, რუსტემ უმეროვმა განაცხადა, რომ ჟენევაში მუშაობა „ინტენსიური და არსებითი“ იყო.
„დელეგაციის პოლიტიკურმა და სამხედრო გუნდებმა ერთად იმუშავეს. განიხილეს უსაფრთხოების პარამეტრები და პოტენციური გადაწყვეტილებების განხორციელების მექანიზმები. ზოგიერთი საკითხი დაზუსტდა, ზოგი კი კვლავ კოორდინაციის პროცესშია“, - განაცხადა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივანმა.
მან დასძინა, რომ „პროგრესი არის“, თუმცა ეს „რთული სამუშაოა, რომელიც ყველა მხარის თანხმობას და დროს მოითხოვს“.