ღირს, საქართველოს ხელისუფლება დაფიქრდეს, თუ რამდენად დიდი შედეგების მიღწევა იქნებოდა შესაძლებელი რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობებით, - ამის შესახებ რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, მიხაილ გალუზინმა რუსულ მედიასთან საუბარში განაცხადა.
მისი თქმით, მოსკოვი მზადაა გააღრმავოს რუსეთ-საქართველოს კავშირები.
ჩვენ ვალდებულნი ვართ, განვავითაროთ ორმხრივად სასარგებლო ურთიერთობები საქართველოსთან.
ჩვენი კავშირები ბუნებრივია და არა რუსეთის მიერ ხელოვნურად თავსმოხვეული, როგორც დასავლეთში ცდილობენ წარმოადგინონ. ისინი სულიერ ერთიანობასა და საუკუნოვან ისტორიულ და კულტურულ კავშირებზეა დაფუძნებული.
სასიხარულოა, რომ საქართველოს სულ უფრო მეტი მოქალაქე აცნობიერებს სააკაშვილის ეპოქის მიდგომით გამოწვეულ ზიანს, როდესაც ყველა ძალისხმევა მიმართული იყო საქართველოს დასავლეთისკენ გადამისამართებისკენ რუსეთთან თანამშრომლობის ზიანის ხარჯზე.
როგორც დრომ აჩვენა, ევროკავშირსა და აშშ-ში არავინ ელოდა ქართულ პროდუქციას, რის შედეგადაც ეკონომიკის მრავალი სექტორი, მათ შორის სტრატეგიული, ჩავარდა. ქვეყნის ნატო-სა და ევროკავშირში მიღების დაპირებები კი აშკარა მანიპულირებაა. ჩვენ ვხედავთ, რომ საქართველოს ამჟამინდელი ხელისუფლება ქვეყნის სუვერენიტეტის აღდგენისკენ ისწრაფვის. ისინი უკმაყოფილონი არიან იმ სიტუაციით, როდესაც საქართველოს შიდა პოლიტიკოს გარჩევა ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკისგან რთულია. ჩვენ გვესმის თბილისის მცდელობები, დაასრულოს გარე დიქტატები, ასევე მისი ნაბიჯები ქართული იდენტობის დასაცავად.
ჩვენ მზად ვართ, გავაღრმავოთ რუსეთ-საქართველოს კავშირები. ამჟამად ეკონომიკური თანამშრომლობა ამ პროცესს წარმართავს. 2025 წელს სავაჭრო ბრუნვამ რეკორდულ 2.7 მილიარდ დოლარს მიაღწია. ჩვენი ბაზარი ქართული ღვინის მარაგების ორ მესამედს, ალკოჰოლური სასმელების ნახევარზე მეტს, მინერალური წყლის 40%-ს და ხილის 90%-ს შეადგენს. რუსეთი, თავის მხრივ, საქართველოსთვის ხორბლისა და ნავთობის წამყვანი მიმწოდებელია. მსგავსი სიტუაციაა საქართველოს ტურიზმის ძირითად ინდუსტრიაში. თითქმის ყოველი მეოთხე ტურისტი ჩვენი ქვეყნიდანაა. მე მჯერა, რომ რუსეთთან თანამშრომლობა საქართველოს უპრეცედენტო ეკონომიკური აღდგენის ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორია. თუმცა, პოლიტიკური დიალოგის ნაკლებობა მკვეთრად ეწინააღმდეგება ეკონომიკურ წარმატებებს. ღირს, საქართველოს ხელისუფლება დაფიქრდეს, თუ რამდენად დიდი შედეგების მიღწევაა შესაძლებელი რუსეთთან დიპლომატიური ურთიერთობებით. თუმცა, ეს მათი საქმეა. ჩვენ უბრალოდ გვინდა, რომ თბილისმა იცოდეს, რომ მოსკოვი ღიაა თანამშრომლობის გაფართოებისთვის იქ, სადაც ეს ორმხრივ სარგებელს მოიტანს.