ჟენევაში უკრაინა-რუსეთის მოლაპარაკებების შემდეგ, უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი მოელის, რომ უახლოეს მომავალში ორ ქვეყანას შორის ტყვეების გაცვლა მოხდება.
უკრაინის პრეზიდენტის თქმით, პარასკევს მან უკრაინის მომლაპარაკებელთა გუნდისგან შვეიცარიაში გამართული შეხვედრების შესახებ დეტალური ანგარიში მიიღო. კერძოდ, ასევე განიხილეს „ჰუმანიტარული მიმართულება“.
„ჯერ ნაადრევია რაიმე პოზიტიურზე საუბარი, მაგრამ ჩვენ კონსტრუქციული გამოსავალი ვიპოვეთ: უახლოეს დღეებში ის განსაზღვრავენ რა რაოდენობით და როდის შეიძლება მოხდეს ეს გაცვლას. უკრაინელი სამხედრო ტყვეების გაცვლა რუს სამხედრო ტყვეებზე“, - აღნიშნა ზელენსკიმ.
მან დასძინა, რომ იმედოვნებს, რომ უახლოეს მომავალში, თებერვალში, მოლაპარაკებების კიდევ ერთი რაუნდი შედგებადა რომ ეს რაუნდი შეიძლება „ნამდვილად პროდუქტიული“ იყოს.
„უკრაინის პასუხები ყველაზე რთულ კითხვებზე შემდეგი შეხვედრისთვის მზადაა. სამმხრივ ფორმატში და შეერთებულ შტატებთან შემდეგი შეხვედრისთვის ჩვენი მომლაპარაკებელთა ჯგუფის პრიორიტეტები განსაზღვრულია.
ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას იმის უზრუნველსაყოფად, რომ ლიდერები მზად იყვნენ შეხვდნენ და გადაჭრან ის საკითხები, რომლებიც ჯერ კიდევ არ არის გადაწყვეტილი გუნდურ დონეზე. სწორედ ლიდერობის ფორმატი შეიძლება გახდეს გადამწყვეტი მრავალი თვალსაზრისით და უკრაინა მზადაა ასეთი ფორმატისთვის. გუნდმა ასევე უნდა უზრუნველყოს ჰუმანიტარულ საკითხებში პროგრესის პირობები. სამხედრო ტყვეების გაცვლა უნდა გაგრძელდეს. ჩვენ ველით, რომ უახლოეს მომავალში გაცვლა შესაძლებელი გახდება,“ - განაცხადა ზელენსკიმ.