უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ სამშვიდობო მოლაპარაკებებზე საკმარისად არ შემუშავებულა შესაძლო კომპრომისებთან და ლიდერებს შორის აუცილებელ შეხვედრასთან დაკავშირებული პოლიტიკური საკითხები.
„დღეს ჟენევაში მოლაპარაკებების დროს ჩვენს გუნდთან რამდენიმე დეტალური განხილვა გვქონდა. ეს იყო შეხვედრების მეორე დღე — როგორც სამმხრივი, ასევე სხვა ფორმატებში. უკრაინა დაინტერესებულია შედეგების მიღწევით.“
დღეის მდგომარეობით, ვერ ვიტყვით, რომ შედეგი საკმარისია. სამხედროებმა ზოგიერთი საკითხი სერიოზულად და არსებითად განიხილეს. მგრძნობიარე პოლიტიკური საკითხები, შესაძლო კომპრომისებთან დაკავშირებული საკითხები და ლიდერების აუცილებელი შეხვედრა ჯერ კიდევ საკმარისად არ არის შემუშავებული,“ - განაცხადა ზელენსკიმ.
სახელმწიფოს მეთაურმა დასძინა, რომ უკრაინა იმედოვნებს, რომ მომდევნო შეხვედრა მიმდინარე თვეში გაიმართება.
მან ასევე აღნიშნა, რომ ევროპელების - საფრანგეთის, დიდი ბრიტანეთის, გერმანიის, იტალიისა და შვეიცარიის - ყოფნა მნიშვნელოვანი იყო.
„ასევე, დელეგაციას დავავალე, განიხილონ ჰუმანიტარული მიმართულება - საჭიროა სამხედრო ტყვეების გაცვლა და მშვიდობიანი მოსახლეობის გათავისუფლება. ჩვენ ვეძებთ ინფორმაციას თითოეულ ინდივიდზე და ყოველთვის ვმუშაობთ ჩვენი ინფორმაციის დასაბრუნებლად - უკრაინელების სამშობლოში დასაბრუნებლად. ყველა გაცვლა მნიშვნელოვანია. ასევე მადლობელი ვარ ფრონტზე მყოფი ჩვენი ჯარისკაცების, რომლებიც აქტიურად არიან ჩართულნი ოპერაციებში და ავსებენ ჩვენთვის, უკრაინისთვის გაცვლით ფონდს. და სწორედ ჩვენი ჯარისკაცების სიმამაცე უზრუნველყოფს ამ ყველაფერს: როგორც ჰუმანიტარულ შედეგებს, ასევე, ზოგადად, ჩვენს დიპლომატიურ შესაძლებლობებს, ჩვენს ძლიერ დიპლომატიურ პოზიციებს,“ - განაცხადა ზელენსკიმ.