რეჟიმი, რომელსაც ლეგიტიმაციის პრობლემა უდგას, აპირებს, მათი ლეგიტიმაციის აღიარება გაუტოლოს კონსტიტუციური წესრიგის აღიარებას, მაშინ როდესაც თავად „ქართული ოცნება“ არის კონსტიტუციური წესრიგის პირველი დამრღვევი, – ამის შესახებ „ლელო – ძლიერი საქართველოს“ წევრმა, გიორგი სიორიძემ სისხლის სამართლის კოდექსში დაგეგმილ ცვლილებებთან დაკავშირებით განაცხადა.
სიორიძის თქმით, ყველა პოლიტიკურ პარტიას, პოლიტიკოსს და ადამიანს აქვს კონსტიტუციური უფლება, გამოხატოს აზრი ამა თუ იმ პოლიტიკური ძალის ლეგიტიმურობასთან დაკავშირებით.
„ეს არის აღიარებული, მათ შორის, სტრასბურგის სასამართლოს მიერაც, არაერთგზის, მაგრამ ფაქტია, რეჟიმს აქვს ლეგიტიმაციის პრობლემა. ადრე საერთაშორისო ორგანიზაციები ამბობდნენ, რომ წაშლილია ზღვარი მმართველ პარტიასა და სახელმწიფოს შორის. ამას „ქართული ოცნება“ უარყოფდა. ახლა კი ცდილობს, დააკანონოს და სისხლისსამართლებრივ პასუხისგებაში მისცეს ის პირები, ვინც ამას არ აღიარებენ“, – განაცხადა გიორგი სიორიძემ.
ცნობისთვის, „სისხლის სამართლის კოდექსს“ ახალი მუხლი ემატება სახელწოდებით: „ექსტრემიზმი კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ“. აღნიშნული ქმედება გამოიწვევს ჯარიმას, საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომას 600 საათამდე ან პატიმრობას 3 წლამდე ვადით.