მიხელ სააკაშვილი: თბილისიდან კომფორტულ კაბინეტიდან მსჯელობა მაგარია
საქართველო, თბილისი - 2012-08-05 15:43:00
,,გამოვიდნენ პოლიტიკური ჯგუფები და იძახიან, რომ მესტიაში გზა არ შეიძლება, იმიტომ რომ 15-16 საათი რომ იყო ის, რომ მესტიის მთავარი სიამოვნება", _ განაცხადა მიხელ სააკაშვილმა ანაკლიაში სტუმრობისას და აღნიშნა, რომ თბილისიდან კომფორტულ კაბინეტიდან რჩევა-დარიგებების მიცემა მარტივია.
,,გამოვიდნენ პოლიტიკური ჯგუფები და იძახიან, რომ მესტიაში გზა არ შეიძლება, იმიტომ რომ 15-16 საათი რომ იყო ის, მესტიის მთავარი სიამოვნება. თურმე გზამ დაანგრია მესტია. აეროპორტი სვანეთის შეურაცხყოფაა. Aარ ვიცი ამ პოლიტიკოს რა ვუთხრა. კომფორტულ კაბინეტში, რომ ზიხარ თბილისში, კარგს სვამ-ჭამ და მაღალი ხელფას იღებ მაგარია ხომ მსჯელობა. Aადამიანი, რომელიც 15 საათი გზაზე მიჩაქჩაქებდა, უპერსპექტივობა, ყაჩაღობა რომ იყო. პოლიტიკური პლატფორმა აქვთ, რომ შენება არის ცუდი.Gგანვითარება არის საშიში, ე. წ ,,ჩვენი აუთენტობისთვის'. გეგონება ჩვენი აუთენტობა იყოს შიმშილი კრიმინალი და ა.შ", _ განაცხადა მიხელ სააკაშვილმა ანაკლიაში სტუმრობისას.