"მინდა გოგოებს გითხრათ, რომ ქალები უფრო ჭკვიანებად მიმაჩნია, ვიდრე კაცები. მაგრამ რატომ ჩააბარეს წელს ბიჭებმა გამოცდა ასე კარგად - იმიტომ, რომ ესენი იყვნენ უფრო დაჩაგრულები. წინა წლებში ბიჭების კარგად სწავლა დიდ სისულელედ ითვლებოდა. ეს იყო სრულიად მიუღებელი დანარჩენებისთვის. ახლა ეს შეიცვალა. თქვენ ეს პრობლემა აღარ გაქვთ. ამიტომ მინდა გადმოგცეთ კომპიუტერები", - განაცხადა სააკაშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ ყვარელში, ილია ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმში, პრეზიდენტი 4 რეგიონის წარჩინებულ მოსწავლეებს შეხვდა. 120 საუკეთესო მოსწავლემ პრეზიდენტისგან პორტატული კომპიუტერი მიიღო საჩუქრად. ყვარელის, სიღნაღის, გურჯაანისა და თელავის წარჩინებული მოსწავლეები პრეზიდენტს სახლ-მუზეუმში შეხვნდნენ. სააკაშვილმა კომპიუტერი ყველა იმ მეათეკლასელს გადასცა, ვინც სკოლას წარჩინებით დაასრულა. "დარწმუნებული ვარ, ილია ჭავჭავაძეს, რომლის იუბილე მომავალ წელს სრულდება, გული გაუნათდებოდა, რომ ენახა განახლებულ სახლ-მუზეუმში ამდენი ნიჭიერი, განათლებული თანამემამულე", განაცხადა სააკაშვილმა და დასძინა, რომ ძალიან ბევრს ფიქრობს კახეთზე, რადგან ძალიან ბევრი რამეა კახეთში გასაკეთებელი.