10-11 ოქტომბერს საქართველოში მოსალოდნელია ღრუბლიანობის მომატება, ზოგან ხანმოკლე წვიმა და ელჭექი
საქართველო, თბილისი - 2024-10-10 11:41:00
10 ოქტომბერს საქართველოში ღრუბლიანობის მომატებაა მოსალოდნელი, დღე უმეტესად უნალექოდ ჩაივლის.
meteo.gov.ge-ის მიხედვით, დასავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება. უმეტესად უნალექოდ. აღმოსავლეთის ქარი 10-15მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: დაბლობში +26, +31°; მთაში  +24, +29°; მაღალმთაში +20, +25°.
აღმოსავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება. უმეტესად უნალექოდ. აღმოსავლეთის ქარი 10-15მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: ბარში +23, +28°; მთაში +22, +27°; მაღალმთაში +16, +21°.
11 ოქტომბერს - პარასკევს დასავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება, ზოგან ხანმოკლე წვიმა და ელჭექია მოსალოდნელი. აღმოსავლეთის ქარი 10-15მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: დაბლობში ღამით +14, +19°, დღისით +23, +28°; მთაში ღამით +9, +14°, დღისით +20, +25°; მაღალმთაში ღამით +5, +10°, დღისით +16, +21°.
აღმოსავლეთ საქართველოში - დროგამოშვებით ღრუბლიანობის მომატება. ზოგან ხანმოკლე წვიმა და ელჭექი. აღმოსავლეთის ქარი 10-15მ/წმ. ჰაერის ტემპერატურა: ბარში ღამით +11, +16°, დღისით+19, +24°; მთაში ღამით +7, +12°, დღისით +18, +23°;  მაღალმთაში ღამით +5, +10°, დღისით +9, +14°, ზოგან +20°-მდე.