შეერთებული შტატების ჰელსინკის კომისია ეხმიანება საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებსა და აქტივისტებზე თავდასხმას.
კომისიის განცხადებით, რეპრესიების შეთანხმებული ბუნება სახელმწიფოს ჩართულობაზე მიუთითებს.
"საქართველოში აქტივისტების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და ოპოზიციის მიმართ დაშინების, შევიწროების და ძალადობის შესახებ გავრცელებული ცნობები მიუღებელია.
ამ რეპრესიული შემობრუნების შეთანხმებული ბუნება მიუთითებს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურების ჩართულობაზე და მოითხოვს საყოველთაო დაგმობას", - ნათქვამია განცხადებაში.
Credible reports of widespread intimidation, harassment, and violence against activists, civil society, and opposition in Georgia is unacceptable. The concerted nature of this repressive turn suggests involvement by state security services, and demands universal condemnation.
— U.S. Helsinki Commission (@HelsinkiComm) May 10, 2024
შეგახსენებთ, აპრილის დასაწყისში ჰელსინკის კომისიამ "აგენტების კანონთან" დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა და ხელისუფლებას მისი გაწვევისკენ მოუწოდა.