ბულგარეთის ეროვნული ასამბლეის მიერ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების მხარდამჭერი დეკლარაციის მიღებას საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი ილია დარჩიაშვილი სოციალურ ქსელში ეხმაურება.
„სიხარულით მსურს განვაცხადო, რომ ბულგარეთის ეროვნულმა ასამბლეამ საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების მხარდამჭერი დეკლარაცია მიიღო. ეს ჩვენი მეგობრების მხრიდან საქართველოს მხარდაჭერის კიდევ ერთი ნათელი დემონსტრაციაა. განსაკუთრებით ამაღელვებელია, რომ ასეთი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა ულამაზეს სოფიაში ჩემი ვიზიტის დროს. ჩვენ ძალიან ვაფასებთ თქვენს მხარდაჭერას. ჩვენ ერთად მივიწევთ ნათელი, ერთიანი მომავლისკენ“, – წერს დარჩიაშვილი.
Thrilled to announce that the National Assembly of Bulgaria has adopted a declaration in favor of granting 🇬🇪 EU candidate status. Yet another bold demonstration of our friends' support for 🇬🇪! It's especially exciting that such an important decision was made during my visit to… pic.twitter.com/7zdwn3X5iG