საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი რუსეთის არმიის მიერ უკრაინაში მასობრივ მკვლელობას ეხმიანება.
"შოკირებული ვარ საზარელი სისასტიკით ბუჩაში და უკრაინის სხვა ადგილებში. გამახსენდა სასტიკი დანაშაულები მშვიდობიანი მოსახლეობის წინააღმდეგ აფხაზეთში, 1990-იან წლების დასაწყისში და ცხინვალის რეგიონში 2008 წელს. ეს უნდა დასრულდეს, დამნაშავეები უნდა დაისაჯონ", - წერს პაპუაშვილი.
Shocked by horrible atrocities in #Bucha and other places of #Ukraine. Reminded me of brutal crimes against peaceful civilians in Abkhazia in the early 1990s and Tskhinvali region in 2008. It must end, perpetrators must be brought to justice.
— Shalva Papuashvili 🇬🇪 (@shpapuashvili) April 3, 2022
შეგახსენებთ, კიევის ოლქის ქალაქების გათავისუფლების შემდეგ უკრაინელ სამხედროებს უმძიმესი ვითარება დახვდათ. ქალაქების ქუჩებში მიმოფანტულია რუსი ოკუპანტების მიერ დახოცილი მშვიდობიანი მოქალაქეების ცხედრები.
რუსი სამხედროები წამებით ხოცავდნენ მშვიდობიან მოქალაქეებს, აუპატიურებდნენ ქალებს. ქალაქ ბუჩის მერის განხადებით, უკვე დაკრძალეს 300-მდე ცხედარი, თუმცა ქალაქში უამრავი ცხედარი რჩება. უმძიმესი კადრები სხვადასხვა მედიასაშუალებამ გაავრცელა, რომლებიც გათავისუფლებულ დასახლებებში იმყოფებოდნენ.
საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაცია Human Rights Watch-ის განცხადებით, მათ აქვთ მტკიცებულებები რუსეთის არმიის მიერ უკრაინაში ჩადენილი ომის დანაშაულებისა.
ბუჩაში რუსეთის მიერ დატრიალებული სისასტიკე მკაცრად დაგმეს დასავლეთის ლიდერებმა.