ცხინვალის რეგიონის დეფაქტო ხელისუფლების განცხადებას რუსეთის შემადგენლობაში შესვლის თაობაზე ე.წ. რეფერენდუმის გამართვასთან დაკავშირებით კავკასიის საკითხებში ანალიტიკოსი მაიკლ ჩეჩირე ეხმიანება.
„შეგახსენებთ, რომ ბიბილოვი და მისი წინამორბედები წლების განმავლობაში ამტკიცებდნენ, რომ ანექსია ძალიან ახლოსაა. გასაგებია, რომ ამჯერად, შეიძლება სხვაგვარად იყოს, რეგიონში შექმნილი სიტუაციის გათვალისწინებით, მაგრამ მე ამას წინასწარ გადაწყვეტილად არ ჩავთვლიდი“, - აცხადებს ჩეჩირე.
Just a reminder that Bibilov, and his predecessors, have made this claim regularly for years that annexation was just around the corner. Obviously, this time it might be different, given the regional situation, but I wouldn't call it a foregone conclusion either. https://t.co/6NEFiBNKR9
— Michael Hikari Cecire 🇺🇦 (@mhikaric) March 30, 2022
ოკუპირებულ ცხინვალში განაცხადეს, რომ რუსეთის შემადგენლობაში შესვლის თაობაზე ე.წ. რეფერენდუმი 10 აპრილის შემდეგ გაიმართება.