აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი პრემდივანი ნედ პრაისი მიხეილ სააკაშვილთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს:
"ჩვენ ყურადღებით ვაკვირდებით საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილისადმი მოპყრობას 1 ოქტომბერს მისი დაკავების შემდეგ.
მივესალმებით სახალხო დამცველის ზედამხედველობით გაწეულ სამუშაოს მისი ჯანმრთელობის და პენიტენციური სისტემის საავადმყოფოს სამედიცინო მოწყობილობების შესწავლის მიზნით.
მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, მოეპყროს მას სამართლიანად და დაიცვას მისი ღირსება, ისევე როგორც შეისმინის სახალხო დამცველის რეკომენდაციები შესაფერის მოპყრობასთან დაკავშირებით.
ჩვენ ასევე დაბეჯითებით მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას უზრუნველყოს ის, რომ სააკაშვილმა, საერთაშორისო კანონმდებლობის შესაბამისად, შეძლოს მისი სისხლის სამართლის საქმეების სასამართლო სხდომებზე დასწრება. სააკაშვილს აქვს სამართლიანი სასამართლოს უფლება, რაც გულისხმობს სასამართლო სხდომებზე პირადად დასწრებას, თუ ის ამის სურვილს გამოთქვამს", - ნათქვამია განცხადებაში.
We are closely following the medical and court treatment of former Georgian President Saakashvili. We urge the Georgian authorities to heed the Public Defender’s recommendation to treat Mr. Saakashvili fairly and with dignity, including right to fair trial.https://t.co/NyK16mq947