"საქართველო შეძრწუნებულია ციხეში ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მიმართ არასათანადო მოპყრობით. საქართველოს მთავრობის მიერ ამ კადრების გავრცელება სავალალოა. საქმე სულ უფრო პოლიტიკური ხდება და "ქართული ოცნება" უფრო და უფრო ემსგავსება წინა ხელისუფლებას. საქართველო უკეთესს იმსახურებს, - წერს კრამონი.
— Viola von Cramon (@ViolavonCramon) November 11, 2021
🇬🇪Appalled by ill treatment of ex-president #Saakashvili in prison. Spreading these videos by @GovernmentGeo is deplorable. The case becomes increasingly political and @GeorgianDream41 more and more resembles the previous government. #Georgia deserves better.
ამავე დროს, ევროპარლამენტარი კრამონი მოუწოდებს მიხეილ სააკაშვილს, დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს შიმშილობა.
"მიხეილ სააკაშვილმა დაუყოვნებლივ უნდა შეწყვიტოს შიმშილობა, მიიღოს სათანადო სამედიცინო დახმარება და მიეცეს უფლება დაესწროს საკუთარ არაპოლიტიზირებულ სასამართლო პროცესს. საქართველომ უნდა გადალახოს ეს არეულობა და დაიწყოს რეალური პრობლემების მოგვარება, როგორიცაა რუსული ოკუპაცია, სიღარიბე და უკანგადადგმული ნაბიჯები დემოკრატიის მიმართულებით. საქართველო უკეთესს იმსახურებს", - წერს ვიოლა ფონ კრამონი.
2/2 #Saakashvili should immediately stop #HungerStrike, receive proper medical care, and be allowed to attend his own non-politicized trial. #Georgia must move beyond this mess and start addressing real problems like Russian #occupation, #poverty and backsliding #democracy.