ქვემო ქართლში ხე-ტყის უკანონო ჭრისა და ტრანსპორტირების 4 ფაქტი გამოავლინეს
საქართველო, თბილისი - 2021-05-12 15:14:00
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ქვემო ქართლის რეგიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა ხე-ტყის უკანონო ჭრისა და ტრანსპორტირების 4 ფაქტი გამოავლინეს.
➡წალკის მუნიციპალიტეტის სოფელ დარაკოვისა და დმანისის მუნიციპალიტეტის სოფელ ლოქჭანდარის მიმდებარედ, მოქალაქეები შესაბამისი დოკუმენტაციის გარეშე ახდენდნენ 5 მ³ წიფლისა და 7 მ³ რცხილას სახეობის საშეშე მერქნის ტრანსპორტირებას.
➡თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ გოლთეთის მიმდებარედ კი, გადამოწმების მიზნით შეჩერებული ორი ავტომანქანის ძარაზე განთავსებული 2.1 მ³ წიფლისა და 5 მ³ ფოთლოვანი სახეობის საშეშე მერქნიდან, მძღოლებმა მხოლოდ ხე-ტყის ნაწილზე წარმოადგინეს კანონიერების დამადასტურებელი დოკუმენტები.
❗ავტომანქანები დაილუქა. სამართალდამრღვევების მიმართ შედგა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის შესახებ ოქმები და შესაბამისი აქტი. მასალები, შემდგომი რეაგირებისთვის, შესაბამის უწყებებს გადაეგზავნა.