პატიმრებს საკუთარი ნაკეთობების ონლაინ მაღაზიის საშუალებით გაყიდვის უფლება მიეცემათ
საქართველო, თბილისი - 2015-12-22 11:27:00
ბრალდებულს/მსჯავრდებულს საშუალება ექნება პენიტენციალური დაწესებულების კონტროლით სხვადასხვა ნივთები დაამზადოს და მისი რეალიზაცია მოახდინოს.
შესაბამისი ცვლილებები - „პატიმრობის კოდექსში“ შედის, რომელიც პარლამენტში უკვე ინიცირებულია. ცვლილებების ავტორი სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროა.
მთავრობის განმარტებით, პენიტენციალურ დაწესებულებებში, დღემდე არაერთი მსჯავრდებული დაკავებულია ინდივიდვალური საქმიანობით, კერძოდ, ისინი ამზადებენ სხვადასხვა ტიპის ნაკეთობებს, როგორიცაა: ჯვრები, მინანქრისა და თექის ნაწარმი.
სამინისტრო განმარტავს, რომ არსებული კანონმდებლობა არ იძლევა საშუალებას, მსჯავრდებულთა/ბრალდებულთა ნამუშევრების რეალიზაციისას.
„მინისტრის ბრძანებით დადგენილი წესით, სავარაუდოდ, ონლაინ მაღაზიის მეშვეობით ნამუშევრების გაყიდვა მოხდება და რეალიზაციით მიღებული თანხა პირდაპირ ბრლადებულ/მსჯავრდებულის პირად ანგარიშზე ჩაირიცხება“, - აღნიშნულია განმარტებით ბარათში.
პროექტით, მსჯავრდებულისთვის აღნიშნული უფლების შეღუდვა დისციპლინური სახდელის ერთ-ერთ სახედ განისაზღვრება. ამ უფლების შეზღუდვა არასრულწლოვან მსჯავრდებულებს არ